АГРОНОМІЧНИЙ ЗДО(ясла-садок)"СОНЕЧКО"
Вінницька область, Вінницький район

Методичний кабінет

 ПАМ'ЯТКА ДЛЯ ВИХОВАТЕЛІВ

Батьківські збори в дитячому садку в РЕЖИМІ ОНЛАЙН

 

            Ситуацію, яка склалася в освітньому просторі, без перебільшення можна назвати унікальною. Карантинні обмеження систематично вводяться в дитячих садах, але ніколи раніше педагогам дошкільникам не доводилося взаємодіяти віддалено, не маючи особистого контакту один з одним. В результаті цього організація батьківських зборів в ЗДО в режимі онлайн може здаватися потенційно проблемною: крім нестандартного формату заходу, всі підготовчі роботи також доведеться вести в умовах обмеженого вибору ресурсів.

        Щоб підготуватися до проведення батьківських зборів, необхідно вибрати платформу для онлайн-трансляції, до якої матимуть доступ усі батьки. Це може бути Click Meeting, Zoom, Google Meet, YouTube. Важливо, щоб учасники зборів мали змогу не тільки слухати педагога, але і задавати питання. Наприклад, при веденні онлайн-трансляції на YouTube зворотний зв'язок може здійснюватися за допомогою коментарів. Треба заздалегідь протестувати і обговорити технічні питання, щоб в процесі спілкування з батьками не виникало технічних накладок.

         Щоб налагодити продуктивний процес взаємодії, можна залучити до проведення зборів другого вихователя, який буде фільтрувати питання і додавати лектору найбільш важливі, ще краще - володіючи інформацією, в ході зборів давати розгорнуті відповіді. Визначити механізм фіксації результатів. Після проведення зборів слід коротко сформулювати основні тези і ключову інформацію, зробити масову розсилку батькам. Завдяки цьому вдасться актуалізувати дані в сприйнятті слухачів і донести важливі моменти до тих мам і тат, які не змогли підключитися до трансляції.

        Щоб в умовах дистанційної взаємодії налагодити продуктивний діалог з батьками, перед проведенням батьківських зборів в ЗДО в режимі онлайн необхідно провести велику підготовчу роботу. Для цього:

  • Узагальнити результати педагогічної діагностики - вони допоможуть мамам і татам дізнатися більше про досягнення улюблених чад за минулий навчальний рік. Сухі факти, цифри, процентні показники краще використовувати для внутрішніх звітів, а на зборах представити конкретні приклади з життя групи і дитячого садка, щоб продемонструвати успіхи і досягнення вихованців.
  • Підберіть фотографії з проведених заходів, конкурсних програм, пошукових проектів. Розкажіть батькам, які види активності були організовані в рамках створення умов для всебічного вікового розвитку.
  • Анонсуйте на зборах, а після розішліть батькам інформацію про важливість дотримання режиму дня, загартовування, проведенні фізкультурно-оздоровчих заходів в домашніх умовах.
  • Успішність проведення батьківських зборів в ЗДО онлайн допоможе гарантувати підготовка опорних матеріалів - презентації, яка дозволить визначити порядок дій вихователя і представити інформацію коротко, цікаво і доступно. Не обов'язково готувати велику кількість слайдів - досить буде декількох сторінок, на яких відображені найважливіші тези виступу, доповнені ілюстративним матеріалом - графіками, малюнками, діаграмами.

Рекомендований план презентації для батьківських зборів в ЗДО, яке буде проводиться в режимі онлайн:

1. Загальна інформація і тема зборів, назва групи, список вихователів. В якості ілюстрації додайте групове фото.

Додатково можна уявити співвідношення хлопчиків і дівчаток, середньорічні показники відвідуваності.

2. Особливості розвитку дітей конкретних вікових груп. Для кожної вікової групи важливо виділити ті особливості, які будуть мати ключове значення, допоможуть отримати нові знання та навички.

Наприклад, для вихованців молодшої групи це розвиток дрібної моторики, середньої і старшої - формування та тренування мовних навичок, старшої - знайомство зі шкільним життям, вивчення грамоти і азів математики.

3. Важливо показати малюків під час ігрової, пізнавально-дослідницької, творчої, трудової, проектної, музичної, виконавської, рухової видами діяльності.

4. На окрему увагу заслуговують осередки групи - центр мовного розвитку, куточок живої природи, куточок експериментування, міні-музей, бібліотека, куточок усамітнення. Ілюстративне доповнення - фотографії з Дня знань, Свята осені, Дня матері, Новорічного ранку та ін., а також щоденних занять і дозвілля. Для батьківських зборів в ЗДО в режимі онлайн потрібно підібрати фотографії таким чином, щоб забезпечити максимальне охоплення всіх вихованців.

5. Діяльність педагогів. Зробіть короткий огляд парціальних програм і технологій, які будуть застосовуватися протягом навчального року. Поділіться з батьками груповими ритуалами, які вдалося впровадити в дитячий колектив. Нагадайте про конкурсну діяльності та її результати, проведіть коротке нагородження переможців, а після зборів - надішліть дипломи і грамоти по електронній пошті.

6. Планування. Розкажіть батькам про пріоритетні педагогічні завданнях на навчальний рік: безпосередньо освітньої діяльності, зміцнення фізичного і психологічного здоров'я дітей, всебічний розвиток дошкільнят, проектної та інноваційної діяльності, залучення профільних фахівців для поліпшення показників виховного процесу, зміцнення співпраці з сім'ями.

            На завершення зборів подякуйте батьків за приділений час і увагу. Окремо хочеться відзначити важливість завчасного планування організаційних моментів.

            Підготовка презентації є найважливішим етапом роботи, але, крім цього, необхідно в обов'язковому порядку вирішити ряд проблемних завдань. Пам'ятайте, що не дивлячись на віддалений формат взаємодії, батьки як і раніше обмежені у вільному часу, оскільки багато під час карантину відчувають серйозні перевантаження - як фізичні через необхідність поєднувати роботу, догляд за дитиною і виконання домашніх обов'язків, так і емоційне. Тому батьківські збори в ЗДО, організовувати в режимі онлайн, варто почати з позначення мети зборів і ключових тем - буквально в двох реченнях.

             Щоб уникнути хаосу і провокацій, відразу встановіть правила взаємодії: виступ вихователя, а після - обговорення питань, які можна задавати в чаті протягом всього заходу. Дуже важливо пообіцяти батькам дати відповідь на всі питання і виконати цю обіцянку, щоб не втратити наявні кредити довіри.

       Як вже було сказано раніше, важливо передбачити можливість оперативної модерації чату окремим фахівцем - наприклад, другим вихователем, який протягом презентації зможе оперативно відповісти на прості запитання, а складні, що вимагають розгорнутих пояснень, - виписати в окрему форму і передати виступає відразу після закінчення останнього слайда.

Пам'ятайте, що окремі групи батьків вихованців дитячих садів і школярів демонструють в соціальних мережах агресивний настрій щодо карантинних обмежень та пандемії в цілому, тому до зборів потрібно заздалегідь підготувати ремарки на подібні коментарі, які повинні бути змістовними і лаконічними. Незважаючи особливий формат батьківських зборів, що практикуються в 2020- 2021 році, вимоги до виступів педагогів не змінилися. Інформація, яка надається на онлайн-зустрічі, не повинна бути складною для сприйняття, переповненій кількісними показниками або абстрактними судженнями. Навпаки, батьки повинні отримати корисну і цікаву інформацію, методичну підтримку, яка гостро необхідно в умовах повного перекладу виховної роботи в домашній формат.

         Батьківські збори онлайн в ЗДО має обмежуватися скороченими тимчасовими рамками з розрахунком того факту, що відповіді на питання можуть зайняти багато часу. Ну і, звичайно ж, мам і тат слід завчасно поінформувати про проведення онлайн-зустрічі.

     Для цього на сайті дитячого садка слід розмістити відповідну інформацію, за 10 днів до проведення заходу - розіслати запрошення батькам на пошту, по смс або через месенджери чи вайбер групи, а за 1-2 дня - додатково надіслати нагадування. До батьків, які в зв'язку з відсутністю технічного оснащення або з особистих причин не змогли бути присутніми на зборах, варто доступним способом донести основні тези заходу, зберігаючи комунікацію в умовах, що склалися.

 

КОНСУЛЬТАЦІЯ ДЛЯ ВИХОВАТЕЛІВ

 

Спілкуємося з батьками вихованців онлайн

         Щоб інформувати батьків про заходи в дитячому садку, ділитися фотографіями й надавати їм професійну допомогу, використовуйте онлайн-сервіси. Дізнайтеся їхні переваги та недоліки, а також оберіть найзручніший для позитивної та корисної взаємодії з батьками

          Нині рідко зустрічаємо педагогів, які не користуються сервісами для онлайн-спілкування. Через «інстаграми» й «фейсбуки» вони діляться своїми історіями, досвідом, відчуттями, захопленнями, шукають однодумців. А віднедавна ще й використовують ці сервіси у професійній діяльності. Зокрема, спілкуються з батьками вихованців.

Сайт дитячого садка

       Дитячий садок веде сайт не лише для того, щоб розміщувати на ньому ключову інформацію, а й сформувати позитивний імідж, завоювати довіру батьків, представників громадськості та соціальних партнерів, залучити висококваліфікованих кадрів тощо. Щоб сайт ефективно виконував своє призначення, педагоги дотримуються вимог щодо його структури, змісту, навігації та форми подачі інформації.

    Переваги. Текстові й мультимедійні матеріали про виховання дітей, освітню політику дитячого садка, ресурсне забезпечення та досягнення дітей не лише зацікавлять батьків, а й продемонструють їм результативність роботи педагогічного колективу. Завдяки сайту батьки у зручний для них час ознайомлюються із тим, як функціонує дитячий садок. Наприклад, переглядають фото- й відеоекскурсії по його приміщеннях і території.

    Недоліки. Не всі батьки постійно відвідують сайт. Тому педагоги мусять дублювати інформацію з нього в інші канали спілкування. Скажімо, повідомляють про певний захід у месенджері. До того ж сайт зазвичай забезпечує односторонній зв’язок.

Форум на сайті

       На форумі зазвичай спілкуються відвідувачі сайту. Тут вони створюють свої теми й обговорюють їх з іншими відвідувачами — батьками та педагогами.

    Переваги. «Живий» та змістовний форум стимулює батьків частіше відвідувати сайт дитячого садка, попри час доби. На ньому вони детально обговорюють актуальні теми чи проблеми.

    Недоліки. Якщо педагоги довго не відповідатимуть на запитання батьків, то вони припинять відвідувати форум. Щоб цей сервіс «жив», педагоги беруть участь у дискусіях і пропонують теми, а отже — додатково виокремлюють для цього час.

Особисті блог і сторінка в соцмережах

            Щоб розмістити інформацію про свою професійну діяльність і досягнення, педагоги створюють особисті сторінки в соцмережах і блоги.

            Переваги. Завдяки власним сервісам педагоги демонструють батькам професійні інтереси, знання та навички, підвищують власний авторитет. Також — консультують батьків онлайн, а для тих, хто пропустив консультацію чи збори, роблять відеозапис заходу й діляться ним.

            Недоліки. Щоб створити й вести особисті блог чи сторінку в соцмережах, педагоги опановують спеціальні знання та вміння. Окрім технічних питань, вони навчаються писати так, щоб зацікавлювати відвідувачів. До того ж педагоги зазвичай ведуть особисті сервіси в неробочий час.

Електронна пошта

            Завдяки електронній пошті педагоги інформують батьків про життя груп і заходи в дитячому садку, а також надсилають їм практичні матеріали — вірші до свят, пам’ятки, фото тощо.

            Переваги. Електронну пошту групи педагоги легко створюють і використовують. Такий формат спілкування гарантує швидку доставку повідомлень батькам вихованців.

            Недоліки. На листи батьки зазвичай відповідають із затримкою. Окрім того, вони іноді довго не перевіряють свою електронну скриньку, а потім ненавмисно видаляють листи разом зі спамом або змінюють адресу електронної пошти й забувають попередити педагогів про це.

Група в соцмережі

            Якщо більшість батьків користується однією соцмережею, вихователі створюють у ній групу й інформують учасників про цікаві події дитячого садка та обговорюють у ній нагальні питання.

            Переваги. У групі батьки й педагоги спілкуються в зручний час. Обговорюють у ній деталі майбутнього заходу, діляться враженнями про минулі свята й дозвілля тощо. Також педагоги проводять у групі опитування й оперативно збирають інформацію, розміщують посилання на методичну літературу, фото- й відеоматеріали.

        Недоліки. Якщо вихователь і батьки не встановлять правила спілкування у групі, вона перетвориться на стрічку безглуздих постів. До групи намагатимуться долучитися сторонні користувачі й розміщуватимуть рекламу, заборонені матеріали тощо. Тому педагоги закривають групу й додають учасників особисто. Аби фільтрувати запити, педагоги додатково витрачають час.

Чат у месенджері

            Месенджер — це програма, за допомогою якої користувачі обмінюються швидкими повідомленнями. Наприклад, Viber, WhatsApp, Skype, ICQ, Telegram.

            Переваги. Педагоги в режимі реального часу передають батькам текстові повідомлення, фото фрагментів занять чи дозвілля дітей тощо. Така тісна взаємодія з батьками допомагає педагогам полегшувати адаптацію дітей у дитячому садку.

            Недоліки. З одного боку, месенджер — це можливість «зловити» постійно зайнятих батьків, а з другого — цілодобові повідомлення. У чат групи батьки пишуть будь-коли та будь-що. Наприклад, уночі та рано вранці повідомляють, що їхня дитина не прийде в дитячий садок; скидають малюнки з побажаннями чудового дня, новини з інтернету; рекомендують магазини з іграшками та дитячим одягом тощо.

Ми розглянули шість найпоширеніших і найпростіших онлайн-сервісів для спілкування. Насправді їх значно більше. Проте ми свідомо запропонували лише шість, щоб ви не губилися в їхньому різноманітті. Обирайте найприйнятніші для вас і спілкуйтеся із задоволенням!

Логін: *

Пароль: *